01:05 Noi proteste ale bugetarilor
04:15 Bugetarii și specialii
06:24 CCR: cere și ți se va da
08:46 Elena Udrea, decizie favorabilă
10:01 Turcia: arestați pentru o caricatură
11:46 Dependență tratată pe WhatsApp
12:58 Sibiu: percheziție la aeroport
13:35 Trafic cu acte
Încă o zi, încă un rând de proteste ale angajaților din mai multe instituții.
Funcționarii ministerului de finanțe au ajuns astăzi chiar la ușa ministrului Alexandru Nazare ca să reclame o ordonanță adoptată ieri de Guvern: ea plafonează sporul pentru condiții vătămătoare de muncă la 300 de lei și reduce la cinci numărul zilelor suplimentare de concediu.
„Situația e chiar gravă”, le-a spus Nazare angajaților. „Nu noi am creat-o” i s-a răspuns imediat.
Funcționarii de la finanțe s-au plâns că au de suferit în mod disproporționat, spre deosebire de cei din ordine publică, justiție sau apărare.
Pe un ton mult mai apăsat s-a purtat o discuție între angajați și secretarul de stat Mihai Diaconu, care i-a trimis pe funcționarii nemulțumiți la premierul Bolojan.
Site-ul RISE Project observă că Mihai Diaconu a încasat anul trecut aproape o jumătate de milion de lei, ceea ce reprezintă aproape 8.000 de euro, net, în fiecare lună.
În vârstă de 41 de ani, el a primit cele mai consistente sume de la o bancă de stat (Eximbank), unde e membru în Consiliul de Administrație. S-a mai aflat, în anii din urmă, în conducerea unor companii precum Electrica și Telecomunicații CFR.
Zeci de grefieri au protestat și ei, astăzi, la mai multe instanțe și parchete din București, în vreme ce angajați de la Apele Române au oprit lucrul pentru câteva ore în Bacău, Gorj și Vrancea.
În acest ultim județ, ei au și afișat pe ușa de intrare în instituție salariile pe care le încasează.
CCR: cere și ți se va da
Mihai Busuioc va fi judecător al Curții Constituționale, la propunerea PSD.
Instituția a respins astăzi o contestație față de decizia luată de Senat în cazul său, depusă de către o fostă membră a partidului Dianei Șoșoacă, SOS România.
Surse judiciare spun că decizia s-a luat din motive procedurale, fără vreo discuție despre fondul problemei – plângerea nu a fost formulată de un număr minim de parlamentari, ci de unul singur.
Lui Mihai Busuioc i se reproșa că nu are cei 18 ani de activitate juridică sau în învățământul de specialitate ceruți de statutul Curții Constituționale.
Absolvent de Drept, dar și al unor cursuri la Colegiul Național de Apărare, Mihai Busuioc conduce acum Curtea de Conturi. I se reproșează că, în mandatul său, instituția și-a redus singură din atribuții.
Site-ul context.ro amintește că Parchetul European verifică un proiect al Curții cu bani europeni – 11 consilieri ai conducerii ar fi câștigat grație lui, în medie, aproape 200.000 de lei fiecare.
Fost colaborator al lui Liviu Dragnea, Mihai Busuioc a refuzat să plece din funcția de secretar general al Guvernului Grindeanu în 2017, când izbucnise un conflict între premier și liderul de atunci al PSD.
Decizii în rafală
Iar dacă imaginea CCR nu era șifonată destul, trei dintre membrii săi aflați pe picior de plecare s-ar pregăti să încaseze indemnizații de cîte 180.000 de lei fiecare.
Marian Enache, Livia Stanciu și Attila Varga își încheie în curând activitatea la Curte: potrivit G4Media, instituția va discuta plata acestor indemnizații, în ciuda faptului că Guvernul a interzis astfel de demersuri, iar CCR nici măcar nu are banii respectivi în buget.
Totul, după cum spuneam , pe fundalul tăierilor din alte instituții.
În fine, potrivit unor surse citate de cotidianul Libertatea, Curtea Constituțională a mai hotărât azi că Traian Băsescu își poate recăpăta privilegiile pierdute după ce a fost dovedit drept colaborator al fostei Securități comuniste.
Traian Băsescu rămăsese fără vilă de protocol, fără indemnizație şi fără dispozitiv de protecţie din partea Serviciului de Protecție și Pază.
Condamnați pentru o caricatură
În Turcia, patru angajați ai unei reviste de satiră au fost arestați pentru că au publicat o caricatură.
Desenul pare să-l înfățișeze pe profetul Mahomed, a cărui reprezentare grafică e interzisă în Islam.
Potrivit ministrului de interne, caricatura ar fi „nerușinată”. Conducerea revistei LeMan a respins acuzațiile și a adăugat că desenul nu are nici o legătură cu profetul Mahomed.
Sute de oameni s-au strâns în fața redacției: protestatarii au strigat, între altele „Ochi pentru ochi”, „Dinte pentru dinte” și „Răzbunare!” Un corespondent al agenției de știri France Presse relatează că forțele de ordine au folosit gloanțe oarbe și spray paralizant pentru a împrăștia mulțimea.
Cópii ale caricaturii au apărut pe rețelele sociale: desenul surprinde două personaje înaripate care plutesc deasupra unui oraș aflat sub asediu.
Unul dintre ele spune „Pacea fie cu tine, sunt Mohamed”, celălalt – „Pacea fie cu tine, sunt Musa” – numele turcesc al lui Moise.
Potrivit conducerii revistei, caricatura făcea trimitere la operațiunile armatei israeliene din Gaza, unde aproape 60.000 de oameni au fost uciși după 7 octombrie 2023, data atacului Hamas asupra Israelului.
Aproape 1.200 de oameni au fost uciși atunci și peste 250 – luați ostatici.
Cele întâmplate în Turcia aduc aminte, într-o oarecare măsură, de situația de la revista de satiră „Charlie Hebdo”, din Franța: redacția acesteia a fost atacată de persoane înarmate în 2015, după ce publicase o caricatură cu Profetul Mahomed.
Atacatorii au împușcat atunci douăsprezece persoane.