00:55 Un atac rasist și autorii lui morali
07:02 Serviciile secrete: prudență în coaliție
11:20 Pacea rusească: 14 morți la Kiev
12:00 Europeni la Chișinău (mai puțin unul)
12:51 Cine împarte dreptatea parte-și face
14:00 Salariile profesorilor: la fel, dar nu chiar
14:49 Austeritatea îi face pachet pe antreprenori
Întâmplarea s-a petrecut în noaptea de marți și a devenit publică o zi mai târziu: o filmare apărută online surprinde un tânăr care lovește cu pumnul în față un muncitor din Bangladesh.
Bărbatul, la fel ca numeroși alții, livra o comandă de mâncare. Cel care a inițiat atacul îl numește „invadator” pe cetățeanul străin și îi adresează o insultă profund rasistă.
Atacul a fost oprit de către un polițist aflat în afara programului.
Agresorul are, potrivit unor surse consultate de Știrile Zilei, doar 20 de ani.
Postările sale de pe rețelele sociale conturează o persoană radicalizată. A publicat de-a lungul anilor poze cu svastici și cu alte simboluri naziste, fotografii cu cuțite și cu alte arme albe.
Un fost coleg l-a descris drept „un copil mai fanatic, îi place sa iasă în evidență”. El a fost arestat preventiv, pentru 30 de zile, pentru lovire sau alte violențe, infracțiune comisă din motive rasiale și xenofobe.
Polițistul care a intervenit tocmai ce ieșise din tură. Are 25 de ani și se numește Andrei Jianu.
Autori morali
Atacul din capitală s-a produs la doar câteva zile după ce deputatul AUR Dan Tanasă publicase un apel pe Facebook în care își îndemna urmăritorii să nu mai preia comenzi livrate de curieri străini.
„Nu mai încurajați importul de muncitori necalificați din Asia și Africa. Treziți-vă!”, a scris el.
Astăzi, Dan Tanasă a revenit pe aceeași rețea socială: susține că incidentul ar fi „o făcătură regizată de la un cap la altul”.
Posibilitatea ca un polițist să-și facă meseria (și să se mai și comporte creștinește) în afara orelor de program i se pare de necrezut și eurodeputatului AUR Gheorghe Piperea: el pune în circulație aceeași interpretare a faptelor de marți.
Liderul AUR, George Simion, a distribuit la rândul său o știre din februarie despre un muncitor nepalez, acuzat de agresiune sexuală.
Simion scrisese că „Dacă crezi că e un caz izolat, nu pricepi despre ce e vorba”.
Mai multe inspectorate de Poliție contactate în februarie de jurnalista Recorder Diana Meseșan au explicat că statisticile cazurilor de abuz sexual nu includ date legate de naționalitatea agresorilor, dar au adăugat că nu observaseră vreo creștere a acestor cazuri că că „în niciun caz nu se poate vorbi despre un fenomen”.
Perspective
Excepție printre politicienii AUR face deputatul Muhammad Murad, om de afaceri de origine libaneză.
El a spus pentru Știrile Zilei că declarațiile lui Dan Tanasă l-au rănit profund.
Murad are sute de angajați din Asia.
„Îmi pare rău că se pune așa problema, pentru că acești oameni aduc la bugetul de stat peste un milliard și jumătate de euro.
Nu putem trăi nici din vorbe, nici din declarații politice.
Dacă ar pleca cei care muncesc acum, cei 200.000 de muncitori străini, eu vă spun că peste 30% dintre companiile românești intră în faliment”, a spus Muhammad Murad.
Condamnat de larga majoritate a spectrului politic local, atacul de marți i-a atras atenția chiar și lui Nicușor Dan: președintele spune că astfel de fapte sunt intolerabile și că ele reprezintă un atac la adresa valorilor fundamentale ale societății.
El observă, de asemenea, că în ultima vreme s-au propagat în spațiul public voci „care instigă la ură împotriva străinilor”.
Nicușor Dan a refuzat să promulge o lege care înăsprește, între altele, pedepsele pentru organizațiile și activitățile naziste, fasciste, legionare și xenofobe.
Șefii serviciilor: prudență în coaliție
În aplauzele AUR, posibilitatea ca Nicușor Dan să nominalizeze persoane cu idei foarte conservatoare la conducerea serviciilor secrete provoacă o reacție prudentă a coaliției de guvernământ.
Avocatul Gabriel Zbârcea, care se recomandă drept „naționalist și suveranist”, ar fi în cărți pentru postul de director al Serviciului Român de Informații.
Printre numele invocate ca posibili directori ai SIE se numără cel al diplomatului Marius Gabriel Lazurca, fost ambasador al României la Vatican.
În interviuri separate pe care le-au dat în aceeași seară, liderii PSD și PNL au recunoscut că au avut săptămâna aceasta o discuție de circa o jumătate de oră, la Guvern, cu Nicușor Dan.
Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu au insistat amândoi asupra faptului că, deși președintele face propunerile pe care le consideră potrivite, Parlamentul e cel care ia decizia.
La Antena3, Ilie Bolojan a spus că președintele se va consulta cu partidele din coaliție.
La Digi24, președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a remarcat că serviciile secrete sunt parte a unui sistem de alianțe internaționale și a adăugat că nominalizările trebuie să reflecte acest lucru.
Întrebat dacă Nicușor Dan ar putea să respecte obiceiul potrivit căruia șefii serviciilor secrete provin fie din opoziție, fie din afara instituțiilor de forță, Grindeanu a constatat că, în momentul de față, opoziția e formată din AUR și din alte formațiuni extremiste.
Pacea lui Putin
Cel puțin 14 oameni, printre care se numără trei copii, au fost uciși noaptea trecută la Kiev, într-unul dintre cele mai intense atacuri recente ale armatei ruse.
Sirenele de avertizare s-au auzit pe întreg teritoriul țării vecine, dar cele mai mari pagube s-au produs în capitală, unde numeroase locuințe, clădiri de birouri și școli au fost distruse.
Bombardamentele au vizat inclusiv clădiri care adăpostesc delegații britanice și ale Uniunii Europene.
Mai mulți demnitari europeni au condamnat vehement atacul, Printre ei – președintele Franței, Emanuel Macron.
Aseară, el s-a aflat la Chișinău, alături de cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, și de premierul Poloniei, Donald Tusk.
Cei trei au luat parte la o ceremonie de Ziua Independenței, la 34 de ani de când Moldova s-a desprins din Uniunea Sovietică.
Emmanuel Macron a transmis, la fel ca Donald Tusk, un mesaj în limba română.
Marele absent la ceremonia de ieri de la Chișinău a fost președintele Nicușor Dan, care nici nu a publicat vreun mesaj despre sărbătorirea independenței Moldovei.