EXPLICATIV RECORDER. Cum încearcă Rusia să ne îndepărteze de democrație

În ultima perioadă, spațiul public din România a fost invadat de narative pro-ruse și de dezinformări care alimentează temele propagandistice ale regimului de la Kremlin. „Occidentul care ne fură resursele”, „nevoia unei schimbări profunde”, „nostalgia după trecut”, „neîncrederea în instituții”.

Această spirală a narativelor din ultimii ani a dus la ceea ce istoricul Cosmin Popa numește „o schimbare de paradigmă culturală, o reorientalizare” a societății românești. Ceea ce părea a fi un drum fără întoarcere – alinierea la valorile Occidentale – riscă să devieze treptat către o viziune în care dictatura e preferabilă democrației.

Cum am ajuns aici și care e rolul Rusiei în această poveste?

SUSȚINE PROIECTUL RECORDER
DONEAZĂ PENTRU JURNALISM
Conținutul nostru este gratuit, însă n-ar fi posibil fără oameni care plătesc pentru el. Salariile jurnaliștilor, deplasările în țară și toate celelalte cheltuieli necesare pentru funcționarea unei redacții sunt susținute din donațiile cititorilor. Contribuie și tu!
Cele mai recente

Doctrina tăcerii. Pentru influență politică și bani publici, Biserica Adventistă tolerează în mijlocul ei un bărbat acuzat de abuz sexual de mai multe femei

Opt femei adventiste au declarat pentru Recorder că Daniel Țecu (60 de ani), influent personaj în lumea adventistă din România și din diaspora spaniolă, le-a agresat sexual, le-a violat, le-a hărțuit sau le-a atins fără consimțământul lor. Una dintre ele a spus că a fost agresată când avea 11-12 ani. Faptele reclamate de femei se întind pe o perioadă lungă de timp, de la mijlocul anilor ‘90 până în 2023.