Ziua în care toată lumea s-a plictisit de politică

Când guvernele se schimbă din șase în șase luni, în funcție de mofturile și interesele unor combinatori de partid, procedurile de instalare devin o corvoadă pe care nimeni nu mai are chef s-o respecte. Audierile miniștrilor sunt mai scurte și mai superficiale decât un talk-show televizat, iar votul din plen se face între două reprize de stat pe Facebook.

Cele mai recente

Doctrina tăcerii. Pentru influență politică și bani publici, Biserica Adventistă tolerează în mijlocul ei un bărbat acuzat de abuz sexual de mai multe femei

Opt femei adventiste au declarat pentru Recorder că Daniel Țecu (60 de ani), influent personaj în lumea adventistă din România și din diaspora spaniolă, le-a agresat sexual, le-a violat, le-a hărțuit sau le-a atins fără consimțământul lor. Una dintre ele a spus că a fost agresată când avea 11-12 ani. Faptele reclamate de femei se întind pe o perioadă lungă de timp, de la mijlocul anilor ‘90 până în 2023.