Țara care-și calcă oamenii în picioare

Am fost în Piața Victoriei pe toată durata protestului de ieri și am văzut ceva mai șocant decât lacrimogenele jandarmilor și descinderea violentă a huliganilor din galerii: am văzut furia cetățeanului de rând, căruia i-a ajuns cuțitul la os de atâta frustrare și nu mai vrea să plece din piață nici atunci când e alungat cu gaze și tunuri de apă. Spre miezul nopții, când Piața Victoriei arăta ca un câmp de război, iar jandarmii i-au izolat pe membrii galeriilor în zona bulevardelor Titulescu și Mihalache, protestatarii pașnici au rămas lângă Muzeul Antipa și spre Piața Română, cerând un singur lucru: vrem să rămânem în fața Guvernului și să protestăm. În semn de răspuns, jandarmii au intrat cu scuturile în ei și i-au lovit cu picioarele.

Cele mai recente

OUTSIDER POLITIC #2. Ludovic Orban: „Nicușor Dan și-a dat propria lovitură de stat”

În emisiunea Outsider Politic, fostul premier Ludovic Orban susține că instalarea Guvernului Veștea s-ar transforma „într-o lovitură de stat” pentru președintele Nicușor Dan. Motivul: Adrian Veștea poate strânge o majoritate parlamentară doar cu voturile AUR, iar condiția pusă de AUR pentru a vota noul Executiv e ca PSD și „puciștii” din PNL să voteze ulterior în Parlament suspendarea președintelui Nicușor Dan.